
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 20 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 26 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 80 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 250 W |
| Power Dissipation | 250 W |
| Max Collector Current | 160 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600 V |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
| Turn-Off Delay Time | 90 ns |
| Reverse Recovery Time | 95 ns |
| Continuous Collector Current | 160 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 months ago) |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Stock: 280
Distributors
pcbx
Unit Price$9.04186
Ext.Price$9.04186
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.04186 | $9.04186 |
| 10 | $8.84074 | $88.40740 |
| 25 | $8.03184 | $200.79600 |
| 50 | $7.72560 | $386.28000 |
| 100 | $7.43107 | $743.10700 |
